Kas vyksta NT rinkoje 2023?

Nekilnojamasis turtas, šiai dienai yra labiausia diskutuotina tema, ne tik Lietuvoje tačiau ir visoje Europoje. Augant ekonomikai ir plečiantis žmonių suvokimui apie investavimą į nekilnojamąjį turtą ir jo grąžą ateityje, dažnas iš mūsų pagalvojame gal jau laikas įsigyti savąją, didžiąją ateities investiciją. Šios mintys mus aplanko ne veltui, dažnas lietuvis paklaustas ar turi nekilnojamojo turto ar planuoja artimu metu įsigyti, atsako – taip. Ir tai puikiai atsispindi naujausiuose duomenyse apie esama situaciją nekilnojamojo turto rinkoje, nepaisant to jog EURIBOR palūkanos praeitais metais kilo ir sukėlė masinę sumaištį tarp įsigijusių būstą ir einančių šiuo keliu žmonių. Šį staigų šuolį įtakojo žaibiškai didėjanti infliacija Lietuvoje, viskam brangstant kilo ir palūkanų normos.


Kalbant apie situaciją, trumpam sugrįžkime kelis metus atgal, kai lietuviai pagal turimo NT kiekį stipriai lenkė ES vidurkį: kai 70% ES gyventojų turėjo nuosavo NT, likę nuomojosi – tai Lietuvoje NT turėjo net 88,6%. Tokios šalys, kaip Vokietija, Danija, Austrija liko kur kas žemiau už Lietuvą. Šiai dienai, kainų augimas pristabdė tokį spartų nekilnojamojo turto įsigijimo augimo procesą.


Prabėgus kuriam laikui, išgyvenus pandemiją skaičiai nenustojo augti, nors ne taip ženkliai, tačiau augo, bet sugrįžkime į šiandieną, tai visgi kokia padėtis dabar?


Naujos tendencijos NT rinkoje atsiranda ne tik dėl ekonominės situacijos sparčių pokyčių, tačiau ir dėl geopolitinių priežasčių. Niekam ne paslaptis, kad didelę įtaka turėjo šiems pokyčiams, esama situacija Ukrainoje, Krymo aneksija. Tragiški įvykiai, pakoregavo NT rinkos rodiklius ir vis dar tai daro. Daugelis vis dar baiminasi ir ši baimė visiškai pagrįsta, tačiau statistika rodo, kad skaičiai vėl auga ir paklausa didėja, tačiau esama infliacija įtakoja ne tokį spartų augimą, kaip buvo 2022 m. metų pradžioje. Galime pastebėti, kad antroje metų pusėje visi gyveno laukimo nuotaikomis, vis daugiau pirkėjų yra linkę susilaikyti, neskuba priimti sprendimų dėl nekilnojamojo turto įsigijimo, nors niekas negali atsakyti į klausimą ar palūkanų norma didės, tačiau ekonomistai teigia, kad aukštesnės palūkanų normos rinkoje išliks. Apibendrinant praeitų ir šių metų situaciją, manau, jog ilguoju laikotarpiu NT kainos ir toliau kils, tačiau ne tokiu tempu. Taip pat norėčiau pabrėžti, jog yra pastebimas žiniasklaidos įsikišimas ir nepatikimos, bei melagingos informacijos pateikimas, kas įtakoja iškreiptą požiūrį ir suvokimą apie realią nekilnojamojo turto situaciją. Taigi klaidinantys faktoriai, kurie paliečia mus visus, o juolab tuos kurie nori įsigyti būstą gali įtakoti bei lėtinti NT rinką.

Mano patarimas, kaip savo srities profesionalo – pradėkite filtruoti informaciją ir patikrinkite ją ne vieną, o bent keliolika kartų. Visada geriausias laikas pirkti ar parduoti yra tada kai to išties reikia. O būsto keitimo atveju išvis nėra labai svarbi rinkos situacija, kai parduodate vieną turtą ir perkate kitą.

Jeigu turėtumėte klausimų dėl savo individualių situacijų susijusių su nekilnojamuoju turtu – drąsiai skambinkite/rašykite.

Call Now Button