COVID-19 + NT = ?

Pastaruoju metu ši lygtis daugelį neramina. Dažnai klientai paskambina aptarti, ko tikėtis artimiausioje ateityje, kas rinkoje vyksta/nevyksta šiuo metu. Nusprendžiau su Jumis pasidalinti atsakymais į pastaruoju metu dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su koronaviruso įtaka nekilnojamojo turto rinkai:

 

  • Ar kris NT kainos?

 

Paskutiniu metu dažnai klausau ir seku žymiausių pasaulyje NT analitikų pasisakymus šia tema. Jeigu greitu metu matysite (ypač populiariausiuose žiniaraščiuose) kokių nors orakulų pasisakymus apie konkrečias procentines prognozes – netikėkite ☺. Kadangi toks visuotinis karantinas yra beprecedentis – dabar dar nėra nei vieno asmens, modelio ar aiškių prognozių, kurios konkrečiai nurodytų, ko galima tikėtis.

 

Trumpuoju laikotarpiu – taip, kainos tikrai kris. Klausimai yra keli: #1 kada kainos pokytis pradės jaustis, nes NT yra palyginus nelanksti ekonominiam pokyčiui prekė ir kaina nesikeičia pernakt. #2 klausimas – per kiek laiko NT kaina amortizuosis ir grįš į prieškrizinį laikotarpį.

 

Dažniausios paralelės, kuriomis argumentuojamas COVID-19 kainos NT poveikis yra 2003 metų SARS viruso proveržio situacija. Virusas buvo toks pats netikėtas ir keliose rytų šalyse buvo paskelbtas karantinas. Tą pasakius, proveržis buvo mažesnis, o NT rinkos kainos trumpuoju laikotarpiu krito iki 8% bei amortizavosi į ikikrizinį lygį per 6 mėnesius. Tų metų eigoje ženklus kainų pokytis buvo suvaldytas, tiesiog sandorių vyko palyginti mažiau, t.y. rinkos dalyviai atidėjo sprendimus. Vieni laimėjo, kiti pralaimėjo priimdami tokį sprendimą.

 

 

  • Ar yra pirkėjų šiuo metu?

 

Taip, net tokiais kataklizminiais laikas pirkėjų yra ir jie ypač motyvuoti pirkti greitai (turi tam svarią priežastį). Vienareikšmiškai, šiuo metu tikrai atsiranda ir drąsesnių, žymiai mažesnių nei pasiūloje kainos pasiūlymų už parduodamą NT.

 

 

  • Ar verta parduoti NT šiuo metu?

 

Kad galėčiau kompetentingai patarti savo klientams stengiuosi įsiklausyti į situaciją. Pardavimo klausimas dažnai priklauso ir nuo šeimos motyvo – pvz.: parduoti, kad įsigyti kitą (brangesnį, didesnį) turtą – šiuo metu tikrai verta.

 

Tačiau, grįžtant prie būsto kainos rinkoje aspekto – klausimas yra kiek ir kiek laiko būsto kaina mažės, kada ji pasieks dugną kai kainos pradės kilti. Kadangi NT yra nelabai lanksti makro ekonomikos pokyčiams prekė, tai yra, NT kainos per naktį nesikeičia, galimas atvejis, kad būsto kainos kritimas akivaizdžiausias bus po kurio laikotarpio, kad ir ~3 mėnėsių. Nes šiuo metu sandoriai vis dar vyksta ikikarantininėmis kainomis. Tad jeigu parduoti, tada jau geriau dabar arba būsto keitimo mintį atidėti kiek vėliau.

 

 

  • Ar vyksta šiuo metu NT sandoriai?

 

NT sandoriai nevyko tik pirmąją karantino savaitę, nes nebuvo nustatytos procedūros, kuriomis šie galėtų vykti saugiai. Šiuo metu NT sandoriai vyksta. Darbo organizavimo tvarka, žinoma, yra kitokia, su apsaugos priemonėmis pagal sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas rekomendacijas – pradedant būsto apžiūromis, baigiant notariniais veiksmais.

 

Vienas geras dalykas – notariniai sandoriai karantino metu vyksta žymiai greičiau ir efektyviau ☺

 

Pabaigai – nesistengiu primesti savo asmeninės prognozės, o labiau remtis faktais bei analitikų pateikiamomis nors kolkas ir nepakankamomis prognozėmis. Retrospektyviai žiūrint, kadangi krizė išprovokuota ne dėl finansinio pagrindo, o elementariai prievarta sustabdyta paklausos/pasiūlos sąveika -prognozuočiau, kad NT rinka ~6 mėnesių laikotarpyje grįš į savo senas vėžias.

 

Na, o dabartiniu laikotarpiu svarbiausia Jūsų ir artimųjų sveikata, ko kiekvienam ir linkiu!

 

Jeigu turėtumėte klausimų dėl savo individualių situacijų susijusių su nekilnojamuoju turtu – drąsiai skambinkite/rašykite.

 

 

Rezervuokite nemokamą konsultaciją

Call Now Button